جستجو

نصب کاشی ماندگار بر سردر منزل استاد غلام آق هنرمند پیشکسوت صنایع‌دستی در گنبدکاووس

نصب کاشی ماندگار بر سردر منزل استاد غلام آق هنرمند پیشکسوت صنایع‌دستی در گنبدکاووس
آیین نصب و رونمایی از نخسین کاشی ماندگار مفاخر استان گلستان با حضور مسئولان استانی و شهرستانی بر سر در منزل استاد غلام آق هنرمند پیشکسوت صنایع‌دستی در رشته زیورآلات و از مفاخر استان انجام شد.

آیین نصب و رونمایی از نخسین کاشی ماندگار مفاخر استان گلستان با حضور مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گلستان، معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس، مسئولان شهرستانی و فرهنگ دوستان بر سردر منزل استاد غلام آق هنرمند پیشکسوت صنایع دستی در رشته زیورآلات و از مفاخر استان انجام شد.

طرح ملی کاشی ماندگار از سوی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور برای حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین چهره های ماندگار، شاخص و تاثیر گذار در یک رسته فرهنگی و هنری بر سر در منازل این مفاخر نصب می شود.

استاد «غلام آق» بیش از ۶۰ سال از عمر ۸۰ ساله خود را صرف ساخت زیورآلات ترکمن کرده است. او معروف به «خانی تکه» است که علت این نام‌گذاری را نام طایفه‌اش عنوان می کند. او ساخت زیورآلات ترکمن را از عموی بزرگش یاد گرفته است و هرچند عمر دوره یادگیری در پیش عمویش به ۶ ماه هم نکشید؛ اما او راه‌رفته را تا بالا نگه‌داشتن پرچم هنر زیورآلات ترکمن ادامه داد. خودش می‌گوید که بعد از فوت عمو «متکی شدم به دست‌ها و خودم.»

او در حال حاضر به‌علت بیماری تنگی نفس قادر به فعالیت نیست ولی فرزندانش که تقریبا40 سال به طور حرفه ای دراین کار مشغول بوده و در کارگاه پدر فعالیت می کنند چراغ این کارگاه قدیمی را روشن نگه داشته اند.

 استاد آق در این دیدار با قدردانی از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: «دیدار با شما و نصب این کاشی موجب تجدید روحیه در بنده شده و امیدوارم توانسته باشم از تجارب خود برای  توسعه و پیشرفت هنر زیورآلات سنتی ترکمن با آموزش به شاگردانم گام موثری در این زمینه برداشته باشم.»

ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان هدف از اجرای طرح کاشی ماندگار را هویت بخشی به شهرها و محله‌ها خواند و افزود: «شخصیت‌های این طرح چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که در دوران فعالیت خود کارهای نوینی را خلق و یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده‌اند که نشان‌دهنده ارزش‌های یک محله و یا منطقه است و موجب ارتقای ارزش فرهنگی آن خواهد شد.»

عبدالقدیر کریمی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبد کاووس نیز در این مراسم عنوان کرد: «مسلما فعالیت 60 ساله شما همراه با کسب تجارب ارزشمندی بوده که می بایست جوانان و علاقه مندان به هنرهای سنتی زیورآلات از تجارب و تخصص شما در این زمینه  آموزه های فراوانی بدست آورند.»


امتیاز به خبر :