جستجو

نامور‌مطلق: خاص‌پردازی یکی از بهترین روش‌های ترویج صنایع‌دستی است

نامور‌مطلق: خاص‌پردازی یکی از بهترین روش‌های ترویج صنایع‌دستی است
نمایشگاه ملی «خاص‌پردازی در صنایع‌دستی»  با حضور بهمن نامور‌مطلق، معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در مرکز گالری مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد افتتاح شد.

 بهمن نامور‌مطلق معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی در افتتاحیه این نمایشگاه گفت: «یکی از بهترین اشکال و روش‌های ترویج صنایع‌دستی خاص‌پردازی است.»

او گفت: «صنایع‌دستی نه‌تنها با یک منطقه و جغرافیای خاص بلکه با افراد گره خورده است و باعث می‌شود تا آثار صنایع‌دستی به‌عنوان سرمایه خانوادگی حفظ شود به‌گونه‌ای که اگر صاحب اثر فوت کند این اثر به‌عنوان یک اثر خاطره‌ای در بین اعضای خانواده مورد توجه قرار دارد.»

نامور‌مطلق افزود: «صنایع‌دستی باعث پیوند عمیق بین افراد و استحکام روابط آن‌ها می‌شود و از آنجایی که یکی از فواید هدیه دادن تعمیق روابط بین انسان‌هاست، بهترین هدیه، هدیه‌ای است که انسان خودش سازنده آن باشد.»

او خاط‌ر‌نشان کرد: «امیدواریم برگزاری اولین نمایشگاه و مسابقه ملی خاص‌پردازی در صنایع‌دستی بتواند باعث تحکیم بیشتر روابط بین انسان‌ها شود و در دوره‌های بعد نیز شاهد آثار متنوع‌تر با طرحی‌های جدید‌تری باشیم.»

نامورمطلق همچنین بعد از افتتاحیه از این نمایشگاه بازدید کرد. در بازدید از این نمایشگاه، محسن گلابی فرماندار شهرضا و سمیه محمودیان نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند. 

خاص‌پردازی نام ایده‌ای است که به‌تازگی در صنایع‌دستی ترویج داده شده است و بر اساس آن صنایع‌دستی نه‌تنها می‌تواند نقش‌های سابق خود را ایفا کند، بلکه تبدیل به یک یادمان فردی، هدیه خاص فردی یا عینیت‌بخش به معانی خاص می‌شود.

در خاص‌پردازی از طریق کتیبه‌نگاری، نقش، تصویر، حکاکی یا ترکیبی از آن‌ها ردی از زندگی افراد بر روی اثر ثبت می‌شود و از این طریق، اثر مربوطه تبدیل به اثری خاص می‌شود.

این نمایشگاه با 160 اثر از 80 هنرمند خاص‌پرداز و با هدف توسعه، ترویج و معرفی هنرهای سنتی و صنایع‌دستی افتتاح شده است. 

نمایشگاه ملی خاص‌پردازی در صنایع‌دستی به‌عنوان پیش‌درآمد و در راستای برگزاری نخستین مسابقه ملی خاص‌پردازی در صنایع‌دستی با حضور هنرمندان 30 رشته صنایع‌دستی برگزار می‌شود و تا سوم تیرماه 96 آماده بازدید علاقه‌مندان است.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از روز 27 خرداد تا سوم تیر از ساعت 9 تا 17 به مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد مراجعه کنند.


امتیاز به خبر :