جستجو

معاون میراث فرهنگی: عزم ایران برای ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی جدی است

معاون میراث فرهنگی: عزم ایران برای ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی جدی است

این نشست تخصصی با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، معاون سازمان محیط‌زیست، قائم‌مقام سازمان جنگل‌ها و مراتع و مسئولان و کارشناسان گروه ملی یونسکو، بنیاد سو کو (آلمان) و متخصصان میراث طبیعی و صندوق ملی محیط‌زیست صبح امروز در سازمان محیط‌زیست برگزار شد.

محمدحسن طالبیان در آغاز این نشست به عزم جدی ایران در ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی تأکید کرد و گفت: ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی یکی از اتفاقات مهمی است که پرونده آن توسط سازمان میراث فرهنگی و همکاری سازمان جنگل‌ها و سازمان محیط‌زیست در حال تدوین است.

وی افزود: در بیست و یک تيرماه ۱۳۸۵ جمهوري آذربايجان درخواست ثبت جهاني جنگل كاسپيني - هيركاني را به نام خود به يونسكو ارائه كرد. اين اقدام با اعتراض ايران مواجه و اعلام شد كه سهم جمهوري آذربايجان تنها ۲۰ هزار هكتار از اين جنگل‌هاست درحالي‌كه سهم ايران از جنگل‌هاي هيركاني 22 ميليون هكتار است. با اين اعتراض قرار شد پرونده مشترك ثبت جهاني جنگل‌هاي هيركاني توسط ايران و آذربايجان به يونسكو ارائه شود.

به گفته وی، درحال حاضر برای تدوین پرونده مشترک با آذربایجان اختلافات جزئی وجود دارد که در حال رفع آن هستیم.

معاون میراث فرهنگی ادامه داد: ایران عزم جدی برای ثبت این پرونده در فهرست میراث جهانی دارد که در این میان می‌توان بیابان لوت را مفتاح این مسیر ارزشمند قلمداد کرد.

جنگل‌هاي هيركاني از دوره سوم زمين‌شناسي تاكنون به حيات خود ادامه داده است. همچنين رويشگاه‌هاي وسيع از گونه‌هاي هيركاني در كشورهاي اروپايي از بين‌رفته و تنها فسيل گياهان هيركاني در آن كشورها باقي‌مانده است.

۶ نقطه از جنگل‌هاي هيركاني در پارك ملي گلستان، گلاته، حوزه ۴۶ كجور نوشهر، 2 هزار و 3 هزار تنكابن، حوزه ۱۴ قلعه رودخان، حوزه ۱۵ ماسوله و حوزه يك آستارا چای پیش‌تر ثبت ملي شده بودند. قدمت جنگل‌هاي هيركاني 40 ميليون سال برآورد شده است.

در این نشست پروفسور هانس کناب از بنیاد سوخو، نصیری قیداری رئیس کمیسیون ملی یونسکو، مقدسی قائم‌مقام سازمان جنگل‌ها و مراتع درباره اهمیت ثبت جنگل‌های هیرکانی سخن گفتند.

امتیاز به خبر :