جستجو

بازدید رئیس سازمان میراث‌فرهنگی از دومین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر کشور

بازدید رئیس سازمان میراث‌فرهنگی از دومین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر کشور
دکتر زهرا احمدی‌پور شامگاه چهارشنبه 15 دی‌ماه با حضور در محل دائمی نمایشگا‌ههای بین‌المللی تهران از غرفه‌های متنوع دومین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر کشور بازدید کرد و به گفتگوی صمیمانه با غرفه‌داران پرداخت.

معاون رئیس‌جمهوری در سالن 8و9 این نمایشگاه از غرفه‌ استان‌های قزوین، گیلان، آذربایجان شرقی، زنجان، هرمزگان، همدان، فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان، منطقه آزاد قشم و غرفه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری بازدید کرد.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در غرفه شهرستان ابهر پس از گفتگوی صمیمانه با بانوان هنرمند ابهری در کنار آسیاب دستی گندم نشست و با نحوه کار این دستگاه سنتی آشنا شد، همچنین معاون رئیس‌جمهوری در بازدید از غرفه خوزستان، لحظاتی را در مضیف این استان به گفتگو با هنرمندان و صنعتگران خوزستانی پرداخت.

با حضور معاون رئیس‌جمهوری در غرفه شهرستان بهبهان، غرفه‌داران این شهرستان با گل نرگس از رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پذیرایی کردند.

در پایان این بازدید، هنرمندان استان سیستان و بلوچستان با نواختن موسیقی محلی بلوچی در خانه روستایی بلوچستان از احمدی‌پور پذیرایی کردند.

 نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر کشور با شعار "روستا کانون تولید و ارزش‌آفرینی در عرصه اقتصاد مقاومتی"، با هدف شناساندن نقش روستاها در تولید ملی و همچنین آشنایی بازدیدکنندگان از استعدادها، قابلیت‌ها و ظرفیت‌های موجود در مناطق روستایی برگزار شده است.

شناخت ظرفیت مناطق روستایی در تولید محصولات متنوع بویژه در زمینه صنایع کوچک، صنایع روستایی و صنایع دستی و همچنین معرفی جاذبه‌های فرهنگی از قبیل آداب و رسوم، بازی‌های بومی، پوشش‌های محلی، غذاها و ... ، جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، معرفی مشاهیر، استعدادهای جوان و کارآفرینان، ایجاد ارتباط دو سویه شهرنشینان با روستائیان، برقراری ارتباط تجاری میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و شناسایی بازارهای مصرف برای خرید محصولات و تولیدات روستاییان از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

 «ساخت روستای نمادین»، « اجرای برنامه گروه‌های آئینی ازجانب فدراسیون بومی عشایر» و برگزاری سایر دوره‌های آموزشی از برنامه‌های جانبی این نمایشگاه است.

این نمایشگاه در فضایی به وسعت 14 هزار مترمربع پذیرای 598 مشارکت‌کننده داخلی است که آخرین دستاوردها، محصولات و خدمات خود را در صنایع مختلف از جمله صنایع کشاورزی، صنایع دستی، صنایع غذایی روستایی وخدمات روستایی به معرض نمایش می‌گذارند.

همچنین، سازمان ميراث فرهنگى صنايع دستى و گردشگرى و سایر دستگاه های اجرایی مرتبط با خدمت رسانی به روستاها و مناطق عشایری، موسسات خیریه، تولید کنندگان محصولات، صنایع دستی و روستایی تمامی استان ها و شهرستان های کشور، با برپایی غرفه‌هایی در این نمایشگاه حضور دارند.

دومین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر کشور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران از ساعت 10 صبح تا 17 بعدازظهر به مدت 4 روز از 15 تا 18 دی ماه میزبان بازدیدکنندگان است.

امتیاز به خبر :