جستجو

ستاد فرماندهى اقتصاد مقاومتی با رویکرد تسهیل گرايانه به دنبال اتمام پروژه ها است

ستاد فرماندهى اقتصاد مقاومتی با رویکرد تسهیل گرايانه به دنبال اتمام پروژه ها است

هجدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم با حضور دکتر زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سعید شیرکوند، معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سید مهدی صادقی استاندار قم و جمعی از مدیران این استان در محل استانداری قم برگزار شد.

دکتر زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: طبق تقویم باید گزارش‌های ستاد را آماده و به فرماندهی ستاد تحویل دهیم. نسبت به جلسه قبل،  گزارش‌ها برنامه محور بود اما برخی از برنامه‌ها هنوز از برنامه محوری کافی برخوردار نیستند و برش استانی کافی را ندارند. به نظر می‌رسد جلسات و کارگروه‌های باید این برنامه ها را  تفکیک کنند تا در زمان ارائه، جایگاه استانی برنامه‌ها مشخص باشد

.

اولویت یندی مشکلات با محور اقتصاد مقاومتی

وی گفت: نیاز داریم اولویت بندی مشکلات و مسائل را با محور اقتصاد مقاومتی ببینیم. چرا که در ستاد اقتصاد مقاومتی قرار همین است که با رویکرد تسهیل کردن پروژه‌ها، آنها را به اتمام برسانیم که خروجی این پروژه ها نشان دهد چه حجمی از برنامه‌ها با چه میزان اشتغال زایی و درآمدزایی همراه کرده است.

احمدی پور در ادامه تاکید کرد: مسائل مطرح شده باید با برش استانی حل کنیم. چه اشکالی دارد برای حل موضوع   مشکلات را  دسته بندی  کنیم تا در گفت و گو با وزیر مربوطه در راستای حل و رفع آنها، اقدام کنیم.

معاون رئیس جمهور در ادامه افزود: در این جلسات در خصوص مشکلات مختلف از جمله مشکل همکاری بانک‌ها باید به یک جمع بندی برسیم و اجازه ندهیم مشکلات به مانند چرخه، مدام تکرار شوند. باید در این مسیر با دقت بیشتر وارد شویم تا این مسائل به طور کامل حل شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه گفت: انجام فعالیت‌ها در قالب واحدهای کوچک یک اصل در اقتصاد مقاومتی است .در جلسات آینده این موضوع باید به طور حتم  ارائه شود تا برای توسعه واحدهای کوچک برداشته شود.

دکتر احمدی پور با بیان اینکه در درجه اول باید در استان در گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کنیم و برنامه‌های اجرایی را مبتنی بر سیاست‌ها تفکیک و به صورت مشخص ارائه داد، تصریح کرد: تا زمانی که این مشکلات به صورت دقیق و کامل دسته بندی نکنیم قرارگاه ستاد اقتصاد مقاومتی نمی‌تواند کاری بکند و حل مشکلات زمان بر است. در صورتی که اگر مسائل دسته بندی و مشخص شده و دارای برش استانی باشد من موظف به پیگیری هستم و درخواست دارم با این رویکرد برنامه‌ها را دسته بندی و پیگیری کنید.

سعید شیرکوند معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این جلسه گفت: باید برای مسائل مطرح شده در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی یک نسخه بپیچیم و اگر نتیجه بخش نبود مسائل را در قالب یک پیشنهاد اجرایی به ما ارائه کنید.

وی گفت: منظور از پیشنهاد توصیه نیست چرا که این کار گرهی از کار باز نمی‌کند بلکه باید پیشنهادات مشخص باشد.

 

صادقی: اولویت استان قم توسعه گردشگری است

سید مهدی صادقی استاندار قم نیز در این جلسه گفت: موضوع توسعه گردشگری در استان قم را در اولویت قرار داده و موضوع تحقق اقتصاد مقاومتی را در این استان به راین مبنا پیگیری کنیم و امیدواریم در این خصوص از حمایت‌های شما نیز برخوردار باشیم.

وی گفت: در این میان توسعه گردشگری زیارت در استان قم اولویت این استان است.

وی در ادامه به سایر پروژه‌ها و برنامه ریزی‌ها برای تحقق مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی در استان قم اشاره کرد و افزود: درخواست ما از دکتر احمدی پور به عنوان معین هیئت دولت در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این است که ما را کمک و پشتیبانی کند.

استاندار قم اضافه کرد: با حضور دکتر احمدی پور نسبت به تحقق این مصوبات امیدوارتر شدیم چراکه اعتقاد دارم خانم‌ها منظم‌تر و دقیق‌تر هستند و از معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی  و گردشگری انتظار حمایت از این مصوبات را داریم.

وی در ادامه افزود: در حوزه گردشگری، گردشگری زیارت محور توسعه استان قرار گرفته است که البته گردشگری سلامت نیز در استان قم مورد توجه قرار دارد

.

رضوی: معضل اصلی تامین اعتبار بانک ها هستند

رضوی رئیس سازمان برنامه‌وبودجه استان قم  نیز در این جلسه ضمن خیر مقدم به دکتر احمدی پور به تشریح مهم‌ترین مصوبات و پروژه‌های مرتبط با ستاد اقتصاد مقاومتی در این استان پرداخت و گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات ما در خصوص پیگیری مصوبات تأمین اعتبار و عدم تأمین تسهیلات مورد نیاز از سوی بانک‌ها است.

وی گفت: شکل گیری بازارچه‌های صنایع دستی در استان قم می‌تواند در اولویت قرار گیرد اما قوانینی وجود دارد که اجازه شکل گرفتن این بازارچه‌ها را نمی‌دهد و درخواست ما این است که این موانع برطرف شود.

رضوی ادامه داد: یکی از موضوعات مهمی که در استان قم به‌تازگی مورد توجه قرار گرفته است حمایت قضایی از سرمایه‌گذاران استان است که از تعطیلی درصد بالایی از کارخانجات استان جلوگیری می‌کند.

در ادامه این جلسه هم چنین بهشتی پور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم نیز گفت: محور توسعه استان قم گردشگری، خصوصاً گردشگری زیارت است اما با توجه به حجم گردشگران و زائران زیر ساخت‌های موجود جوابگوی این تعداد نیست و به همین دلیل میزان ماندگاری زائران و گردشگران در استان قم کم است.

وی افزود: در حال حاضر پروژه‌های متعددی در حوزه گردشگری در استان در دست اقدام است. ازجمله انتظاراتی که از دکتر احمدی پور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری داریم رسیدگی به موضوعاتی مانند تأمین تسهیلات برای پروژه‌های پیشرفت بالای ۵۰ درصد، تأمین تسهیلات به سالانه به پروژه‌های مختلف، رفع موانع مشکلات فرودگاه قم، رفع مسائل و مشکلات احداث بولوار پیامبر اعظم (ص) و ... است.

امتیاز به خبر :